wtorek, 30 kwietnia 2013

Naleśniki z Rabarbarem i Syropem Daktylowym


Rabarbar ma wiele zalet, nie tylko smakowych, ale i zdrowotnych.
W medycynie ludowej i chińskiej, rabarbar stosowany był jako środek przeczyszczający i przeciwzapalny, okazuje się jednak, że posiada on również właściwości przeciwnowotworowe. Zawarty w rabarbarze rapontygenina zmniejsza tempo podziału komórek nowotworowych. Badania naukowe (np. Guengerich i inni; Chun i inni ) wykazały, że rapontygenina jest inhibitorem enzymu ludzkiego cytochromu występującego w różnych guzach nowotworowych, głównie w guzie raka prostaty i piersi.
Oprócz właściwości antynowotworowych, naukowcy sądzą również, że rapontygenina działa również antyalergicznie, przeciwzapalnie oraz wspomaga układ krążenia.
Rabarbar jest również bardzo pożyteczny dla kobiet w okresie menopauzy, pań z nadmiarem androgenów, dziewcząt cierpiących na trądzik, a także dla panów z przerostem gruczołu krokowego.
Warto wspomnieć, że po zjedzeniu przetworu lub preparatu z rabarbaru, związki w nim zawarte, przenikną do krwi, moczu, potu, a także do mleka kobiety karmiącej, co może działać przeczyszczająco na organizm niemowlęcia. Zarówno mocz, pot, jaki i mleko matki, mogą zmienić barwę na bardziej żółtą (czasami czerwoną) dzięki obecności w rabarbarze kwasu chryzofanowego. 
Rabarbar posiada dużo szczawianów dlatego osoby z chorobami nerek nie powinny go za często spożywać. Skład na konfiturę:

pęczek rabarbaru (ok 500g)
sok z 1 pomarańczy
10 daktyli bez pestek
syrop z agawy
łyżeczka ekstraktu z wanilii (opcjonalnie)
cynamon (opcjonalnie)

Dodatek:

syrop z daktyliRabarbar umyć, obciąć twarde końce i pokroić na kawałki.
Daktyle pokroić.
Do rondla z grubym dnem włożyć rabarbar, daktyle, wlać sok pomarańczowy, dodać ok 50 ml syropu z agawy. Całość zagotować i dusić do miękkości na małym ogniu (w sumie ok 15 minut). W trakcie duszenie dodać cynamon i wanilię. Uważać, żeby się nie przypaliło. Po uzyskaniu konsystencji konfitury, zdjąć z ognia, spróbować i ewentualnie dosłodzić agawą. Skład na naleśniki:

szklanka mąki gryczanej
pół szklanki mąki ryżowej
2 łyżki siemienia lnianego
woda
oliwa do smażenia lub np. tłuszcz kokosowy
syrop z agawy


Siemię lniane mielimy w młynku (np. do kawy).
Składniki mieszamy ze sobą. Wody dodajemy stopniowo, aż do uzyskania właściwej konsystencji.
Przygotowane ciasto wylewamy na rozgrzaną patelnię, uprzednio wysmarowaną tłuszczem i smażymy z obu stron.

Naleśniki smarujemy konfiturą i polewamy syropem daktylowym.
Syrop daktylowy można często kupić w sklepach ze zdrową żywnością. Dobry syrop daktylowy nie posiada w składzie żadnych dodatków smakowych, ani cukru. Sam w sobie nie jest bardzo słodki, ale świetnie zrównoważa kwaśny smak rabarbaru.
Źródła:
http://urodaizdrowie.pl/jakie-zalety-ma-rabarbar
http://portalwiedzy.onet.pl/4870,25297,1646035,1,czasopisma.html
http://www.tradycyjne.com/blog-pl/rabarbar-przeciwnowotworowy-lek-z-ogrodu.html

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz